dolina Spiti
Dolina Spiti leži v indijski Himalaji južno od Ladaka. Čeprav leži globoko v gorah, je pozimi dostopna po cesti. Gore jo ščitijo, da ne zapade veliko snega, prelaz do doline, ki ga treba prečkati, pa je visok ''le'' okoli 3800m. Ja, ostali prelazi v tem delu sveta so visoki lahko tudi preko 5500m! Ampak zakaj sploh pišem o tej dolini Spiti? Lani sta dva moja prijatelja Nico (ZDA) in Kačka (Češka) obiskala Spiti in v njej plezala zaledenele slapove. Ker je Spiti že dolga leta na moji listi želja, sem tako začel raziskovati predvsem možnosti ledenega plezanja. Informacij praktično ni. Vodničkov ni, na internetu je le nekaj člankov, iz katerih težko razbereš, kje točno so sploh plezali. Spuščam se malo v neznano in ne vem kaj pričakovati. Ampak če ne greš, ne veš. Na konc koncev je odkrivanje nekoristnega sveta tudi čar alpinizma, četudi nisi splezal neke težke smeri - in morda na to danes malo pozabljamo. Za odkrivanje nekoristnega sveta sem prepričal še Hano Zelič (AO Kranj).
Do Spitija se najlažje pride tako, da vzameš vlak ali avtobus iz Delhija do Shimle. Mesto Shimla je britansko kolonialno mesto, ki leži na grebenu in je zaradi razgledov in prijetne klime poleti zelo priljubljena počitniška destinacija za Indijce. V mestu treba zaprosit za dovoljenje za vstop v Spiti, kar ti vzame pol dneva (za dovoljenje se lahko zaprosi tudi v mestu Reckong Peo). Od Shimle naprej so ceste precej 'zanimive'. Izklesane so v strma pobočja in stalno izpostavljene plazovom. Za 400km pot se potrebuje dva dni. Indijski busi pa so milo rečeno - divji. Sekanje ovinkov, prehitevanje v nepregledne ovinke, stalna vožnja na limitu.
Kaza je 'glavna vas' v dolini Spiti in v zadnjih letih so ta kraj preplavili indijski turisti, ki so preko socialnih omrežij spoznali, da bi radi potovali tudi oni. V dolini se nahaja nekaj lepih vasi kot so Maneyogma, Dankhar, Kibber, Langza... Najbolj znana točka doline pa je samostan Key, ki se nad dolino dviga na manjši vzpetini. Dolina je znana tudi po opazovanju snežnega leoparda okoli vasi Kibber. Čeprav je tri dni bilo slabo vreme in je snežilo....je to v primeru opazovanja snežnega leoparda sreča. Ob sneženju se spusti iz gora in tako smo ga na oddaljeni polici nad kanjonom videli tudi mi.
Sneg v Spitiju pa povzroči težave pri premikanju okoli. Ceste niso splužene, avtomobili nimajo zimskih gum, kaj šele verig (razen nekaj redkih izjem, ki pridejo iz Delhija). Domačini nekatere izpostavljene ovinke skidajo sami... A je vseeno vožnja po vseh teh prepadnih cestah z letnimi gumami precej 'zanimiva'. Ko sem se želel pripeti, mi je voznik rekel, da to ni varno, ker v primeru zdrsa avta s ceste ne bom moral skočiti iz avta dovolj hitro 😂 Večinoma pa je za naju bilo premikanje po Spitiju precej tečno, ker je bilo vsakič potrebno najti taxi.
Plezalne ambicije so bile kar velike, a je na koncu plezalna izkušnja bila bolj sladko-kisla. Jesen je bila namreč zelo suha, zato kljub mrazu, ko se ponoči temperature spustijo krepko pod 30 stopinj minusa, so slapovi bili slabo narejeni ali pa jih sploh ni bilo. V tistih devetih dnevih v Spitiju pa je za povrh še tri dni snežilo. Celotni izlet je bil tako bolj spoznavanje terena. Preplezala sva slapove King HWI6, Maney Madness HWI4, Second Story HWI5 in slap v dolini Guendi Nala za katerega ne veva imena HWI4. V slap Snow Lepard HWI7, ki velja za najtežji slap v Spitiju, pa mi Hana ni pustila zarinit 😅
Sama plezalna scena v Spitiju (in tudi v Indiji) se šele razvija in v dolini se najde nekaj vodičev, ki indijske turiste vozijo v lahke slapove. Ker jim je naš sistem ocenjevanja težavnosti neznan in ker se slapove pleza na veliki nadmorski višini, kar plezanje naredi še težavnejše, so sestavili svojo lestvico poimenovano 'Himalayan water ice' (HWI). HWI4 je približno primerljiv z našo WI3.
Samo širše področje Spitija je zelo neraziskano in neosvojeno. Vse kar poznajo so slapovi nekje pol ure do uro dostopa z glavne ceste. Teh dolin pa je ogromno. A kljub temu so tu preplezali okoli 40 slapov. Nekaj ur vožnje proti severu pa se nahaja še kraj Keylong, ki ponuja veliko možnosti ledenega plezanja. A je žal brez lastnega avtomobila precej težko dostopen. Nad Spitijem se dvigajo pet in šest tisočaki in med njimi je nekaj vrhov še neosvojenih.
Zemljevid doline Spiti z označenimi slapovi. Praktično vse, kar poznajo, je ob glavni cesti, medtem ko stranske doline potekajo še daleč v notranjost... Trenutno naj bi bilo v tem območju preplezanih okoli 40 slapov...
Več tu: https://www.mountainproject.com/area/118271400/spiti-valley-and-kaza
1
dolina Guendi Nala in na desni v ozadju slap Snow Leopard (HWI7, 180m), in velja za najtežji slap v Spitiju. Slap Cowboys in the Mist (HWI5, 150m) je bil popolnoma suh....
Več tu: https://www.mountainproject.com/area/118271400/spiti-valley-and-kaza
2
A Feast for Vultures HWI5
Žal slap ni bil narejen v spodnjem delu...
https://www.mountainproject.com/area/118982044/ki-gompa-area
3
Spiti Serpent HWI5
Dolina Sheela Nala naj bi ponuja kar nekaj slapov, Spiti Serpent je najbolj znan.
vir fotke:
https://raachotrekkers.com/climb-of-frozen-falls-spiti/
Odbito do konca... pustolovščina 10/10
Tadej vrhunsko! Čestitke in hvala, da deliš svoje bogate zgodbe.
Legenda. A že mamo termin predavanja?
Pa še Jaka te je v novice objavil