Saga o Ašotu
Tale čudaška štorija sicer paše k predhodnemu vikendu, v resnici pa traja že dve leti, pa morda še bo, kdo bi vedel...
Torej prejšno nedeljo "snubca" le potrkata na prava vrata in ta se odpro...
Začelo pa se je že lani, ko so me po obisku Dolomitov gore po več letih spet poklicale. Ouua, zavoham frende, jebice, kladu, kline...pa visoke stene. Miha, prsti me srbijo po 500m+ stenah in rad bi kaj resnega tud v naših hribih plezal, recimo kako daljšo klasiko, recimo znamenitega Ašenbrenerja!! Prve korake v plezanje sem jst Mihata vpeljal že pred leti, sedaj pa - ko je Jemček postal že pravi hribovski gams in ravnatelj AO šole - pa je čas, da se mi malo oddolži.
Ok, pa pejva že takoj za vikend. No, v Tamarju sva bila le malo bolj razsodna in za začetek za "vplezavanje" naskočila "samo" Belač-Zupanovo v Šitah, Ašo pa naj bo za naslednjič. Zupanova naju je zadovoljila, apetiti pa so narasli. A se nato računi niso izšli, Ašo se nama je izmikal in izmikal, večinoma zaradi precej nestanovitnega vremena, nekaj je bilo dopusta, pa midva sva se časovno križala in sezona je bila mimo.
Ok, bova pa plane preložila na naslednje leto. Sledilo je veliko frikanja, pa zimska sezona polna novih alpinističnih doživetij, pa nekaj super obiskov Paklenice, vmes pa je Gost vse pogosteje gostoval pri ČAO-tih in neformalno postal že kar del ekipe. In ko se začne poletna hribovska sezona se Gostu vse rahlo zalomi in jih v eni turi dobi lepo po nosu. In od posledičnega tresenja v krušljivih II-kah do Ašota je dolga... Pa gre, počasi z nabiranjem hribovske kilometrine se tudi psiha počasi sestavlja in ko misel na Ašota spet postaja vse bolj vabljiva, jo Mihatu zagode ahilova tetiva. Ne moreš verjet, očitno res ne gre. In nič ne pomaga, če ga vsak vikend gnjavim, če je že kaj bolje... pa se tudi to nekako obrne, ok, tale vikend Luka pa si rezerviram zate. Hm, kam pa? Kaj se pa da plezat okoli Bovca kjer bo ČAO vikend? Eh, kaj, v Ašota greva, je odločen Miha! Uaaaa, ne morem verjet! Takoj se pri treh, ki so ga že plezali, pozanimam o detajlih, kak je dostop, kako sestopiti, opis imava, sicer vem pa sliko že na pamet. Potrebni dodatni čas si kupiva s spanjem v Tamarju in dostopom v trdi temi. Ob svitu v meglenem vremenu naskočva Ašota... hehe, to zgodbo že poznate! Seveda dobiva Dvojko, ko pa sva zagreta "snubca" trkala na napačna vrata in naskočila sosedo najine želene lepotice. Šele po nekaj raztežajih namreč ugotoviva, da Ašota pač plezava v napačni steni! Da sva pravzaprav falila tudi goro nama postane jasno šele po par dneh, ko dobiva dodatne vrise smeri.
In ko se zdi da je tudi letošnja sezona pase, inidjansko poletje presenetljivo še kar traja in nama ponudi še en vikend povsem stanovitnega in sorazmerno toplega vremena. Take prilike pa menda ni za izpustit, mar ne?!?

Tokrat sva se še bolje pripravila: predhodni vikend sva se kot naveza vplezavala v VI-icah smeri ZSZ - 240 m stena Velikega Skednja visi kar v celoti!

Ker sva zadnjič pogrnla iz predmeta Orientacija - sva si tokrat pridobila še prav ilustrativno vrisan potek smeri gledano od vznožja, z vrisanimi vsemi orientacijskimi točkami in natančnim opisom dostopa, hvala Jiri!

V Tamar sva se podala že predhodni dan in to v svetlem...in si poslikala obe lepotici - prvič naju je zavedla Zadnja Mojstravka v sredini

Tako pripravljena in nabrušena sva dostop lahko opravila tudi v trdi temi in tako končno potrkala na prava vrata

Vstopni del je nekoliko nebodi-ga-treba vijuganje po precej kršastih prehodih pod strehami na desni do končno lepe in lepo izpostavljene prečke v levo

V tem delu se zdi Miheličeva skica ne povsem točna - kilne in lepe prehode sva našla desno in ne levo od strehce navzgor

Sledijo res prvovrstni prehodi po pelih ploščah pod velikim odlomom v levo, kjer se priključiš na Debeljakovo varianto

Po konstantnem in zahtevnem plezanju od kamina naprej (V-VI) sledi še lep in po moje najbolj zahteven raztežaj, ki se ga sedaj običajno pleza direktno - torej levo od streh in nekoliko kršastega Bunkerja, ki je nad prvo streho v desno

In prav na koncu Rampe, po dobrih 10 urah navdušujočega in zahtevnega plezanja in z občutkom olajšanja da sva z vsem težkim dobro opravla - verjetno trenutek nepazljivosti ob manevrih s štrikom - nama kamen prihrani lažje izstopno poplezavanje po gredinah in sončnem grebenu in priskrbi ekspres povratek!